пʼятниця, 12 лютого 2021 р.

Підліткове кохання: книжки про перші поцілунки і не тільки

  Напередодні чудового свята Дня закоханих, пропонуємо вашій увазі добірку найцікавіших підліткових повістей та романів про найсокровенніше, про перше кохання. Кохання, що може приносити радість і біль, спонукає творити та нищити, мріяти й зневірюватися.

Йорґен+Анна=любов, Віґдіс Йорт

Головна героїня роману Віґдіс Йорт «Йорґен+Анна=любов», Анна Люнде, поки ще не сильна й незалежна жінка, але вже доволі смілива четвертокласниця, яка дуже рішуче налаштована завоювати своє перше кохання й подолати суперниць та інші перешкоди на шляху до свого невеличкого щастя – мовчазного новачка Йорґена Рюґе. І в Анни є неабиякі шанси на перемогу, адже вона для цього вона вигадала справжній план! Крім того, в Анни є легендарна кумирка, Гельґа-Розбійниця, яка надихає дівчину діяти рішуче. Отож Анна сиднем не сидить і не чекає, поки Йорґен зверне на неї увагу першим покохає, а вигадує різноманітні авантюри, щоби він її покохав так само «по-справжньому, як ото буває в дорослих або в телевізорі».

Провина зірок, Джон Грін

Що цікавого чекає шістнадцятирічну Гейзел Грейс на не надто веселих зібраннях групи підтримки для хворих на рак дітей? Та виявляється, саме там можна зустріти кохання свого життя — кумедного і винахідливого Огастаса Вотерса, який, наче справжній джин, здатен виконати твоє найзаповітніше бажання... Сповнений гіркої радості роман Джона Гріна про життя, смерть і справжнью любов завоював серця читачів у всьому світі. 

 

Абсолютно нецілована, Ніна Елізабет Ґрьонтведт

«Абсолютна нецілована» – це написана у формі щоденника книжка норвезької письменниці Ніни Елізабет Ґрьонтведт, в якій вже знайома українським читачам але трохи доросліша Уда Андреа Стоккгейм щиро розповідає найпотаємніші секрети про себе, свою найближчу подругу Геллє, молодшу сестру Ерле, батьків, друзів, школу і (ура!) свої перші закоханості й поцілунки.
Як і перший щоденник Уди, «Абсолютна нецілована» є зразком легкої, наївної та дещо навіть занадто банально підліткової прози, у якій одинадцяти-дванадцятирічні читачі зможуть знайти не лише смішне, цікаве та несподіване, але й у певному сенсі корисне, адже вчитися на чужих помилках завжди приємніше, ніж на своїх.

Інструкція до запасного серця, Тамсін Мюррей

Приголомшливий та зворушливий роман про втрати, провину та непередбачуваність кохання. Незвичайна історія, яка нікого не залишить байдужим. Доля зводить двох підлітків у важкий час — Джонні щойно отримав шанс на друге життя, а Нів втратила брата-близнюка. Чи мають вони право на почуття, коли світ навколо тріщить по швах?

Життя підлітка — складна штука. В певний момент здається, що весь світ проти тебе: з навчанням проблеми, батьки не розуміють, коханий хлопець поводиться дивно, а ревнощі лягають на душу важким тягарем. У героїв цієї книжки все ще складніше. Та попри випробування, що випали на їхню долю, вони сподіваються на любов, розуміння та довіру. А ми сподіваємось, що ця книжка допоможе юному читачеві розібратися у собі, відкрити власні суперсили та запалити вогник оптимізму.

                                 

Диваки і зануди, Ульф Старк

У сюжеті повісті «Диваки і зануди» кохання не відіграє головної ролі – як завжди, Ульф Старк розповідає про своїх героїв усе й не зациклюється на чомусь одному. Проте саме перше кохання з поцілунками (і не тільки) стає особливою нагородою для дванадцятирічної Симони, якій протягом одного тижня доводиться пройти ціле море випробувань: знайти нових друзів, знайти пса, якого загубили при переїзді, стати заручницею ситуації й випадково “перетворитися” на хлопця, побитися з однокласником, завести нових друзів, знову стати заручницею ситуації і, нарешті, повернути справжню себе.
Більше про знамениту Старкову повість читайте в рецензіях «Диваки і зануди» Ульфа Старка: універсальна історія про звичайних диваків та «Диваки і зануди»: типова нетипова історія

Кава з кардамоном, Йоанна Ягелло

Досі спокійне життя 15-річної гімназистки Лінки раптом змінюється. Її мама дедалі більше втомлюється й дратується, вітчим чимраз довше затримується на роботі, Лінці доводиться займатися молодшим братиком, хоча не за горами випускні іспити, і треба більше приділяти уваги навчанню... Дівчина відчуває себе покинутою. До всього, її мама мусить поїхати на невизначений час, і на Лінку лягають усі хатні обов`язки. А ще зіпсувалися стосунки з найкращою подругою, і хлопець, якого вона вважає лише своїм другом, ставиться до неї якось дивно, у школі суцільні проблеми... Щоб відволіктися, Лінка вирішує відвідати свою бабусю, яку давно не бачила. У її домі дівчина випадково знаходить дивну фотографію. Прагнучи з`ясувати пов`язані з нею подробиці, Лінка несподівано розуміє: у неї є сестра, якої вона ніколи не бачила...

                         

Дівчата закохані, Джаклін Вілсон

Попри не дуже привабливу обкладинку й кепську поліграфію, повість Джаклін Вілсон «Дівчата закохані»  цілком заслуговує на увагу наймолодших підлітків, які, як і головна героїня цієї історії, інколи сваряться з батьками та друзями, комплексують через зовнішність, постійно потрапляють у незручні ситуації, дорослішають і, звісно ж, уперше цілуються, закохуються й лікують розбиті серця.
Крім звичних для усіх підліткових лавсторі душевних страждань та переживань, книга Джаклін Вілсон пропонує читачам і читачкам можливість дізнатися про небезпеки статевих стосунків, підліткову вагітність, шкоду від наркотиків, алкоголю та інші неприємності, які чатують на дванадцяти-тринадцятирічних на кожній дискотеці.

Солоні поцілунки, Ольга Купріян

Дебютна повість літературознавиці та критикині Ольги Купріян залишає по собі такі ж враження, як хороший підлітковий серіал, що в одній серії змушує глядачів плакати, а в іншій усміхатися від щастя. Серіал про кохання та інші неприємності, у якому все дуже знайомо і правдиво, складно і, водночас, просто, радісно та гірко.
Крім того, на відміну від Еллі, Мілка героїні повісті «Дівчата закохані», – сучасниця потенційних читачів повісті, а її історія кохання розгортається не лише у традиційних записах щоденника, але й у електронних листах та sms-ках.

                                

Крута компанія, Надя Біла

Повість «Крута компанія» – ще один дебют у просторі української підліткової літератури і найсвіжіша книжка цієї добірки. І свіжа не лише через те, що з’явилася на початку 2017 року, але й через свою відвертість, переконливість і цікаві літературні алюзії, які спонукають читачів пригадувати як сучасні young-adult романи на кшталт «Елеанор і Парк» Рейнбоу Ровелл, так і класику на зразок «Гордості й упередження» Джейн Остін.
Передбачувано, що центральною темою повісті є пошуки справжнього кохання. Яке воно? Красиве, як у героїв вишуканих фільмів? Чи, може, сіре й буденне, як у батьків та однокласниць? Відповідь на це запитання й намагається знайти шістнадцятирічна Мілка. От тільки її шлях до простої істини виявляється не таким легким, як здається, бо… не все те золото, що блищить.
Тож, якщо коротко, то повість Наді Білої «Крута компанія» розповідає про всі ті граблі, на які часто-густо наступають люди у свої п’ятнадцять-шістнадцять років. Розповідає просто, щиро й без зайвих моралізувань, малюючи перед читачами світи двох абсолютно різних героїв. Вона – розумна й симпатична школярка із забезпеченими батьками, мріями та яскравими планами на майбутнє. Він – розчарований у собі та світові дев’ятнадцятирічний чоловік, життя якого – «паперовий будиночок, мнеться і рветься, іноді палає». Але одного дня між ними несподівано виникає зв’язок. Кохання? Щоби знайти відповідь на це запитання, героям доведеться зробити чимало помилок, подолати гордість, упередження та інші виклики долі.

                              

Елеанор і Парк, Рейнбоу Ровелл

Можливо, бестселер екс-копірайтерки Рейнбоу Ровелл, як і більшість популярних нині підліткових книжок, не стане з плином часу класикою, але сьогодні це, поза сумнівами, зразкова лавсторі – з актуальною проблематикою, захопливим сюжетом, Шекспірівськими алюзіями (куди ж без нього!), згадками про чудові музичні гурти (що особливо приємно), а також переконливими голосами героїв-підлітків, завдяки яким удається повністю розчинитися у хвилюючих переживаннях таких різних Елеанор і Парка, завдяки яким хочеться вірити в історію їхнього кохання й проживати її разом із ними.

                                

Тринадцять причин чому, Джей Ашер

«Тринадцять причин чому» – історія про справжнє кохання, якого так і не було, і про несправжнє, що буквально зруйнувало життя. Історія, яка переконує читачів у тому, що кохання неможливе без розуміння, підтримки й емпатії. Історія надзвичайно щемлива, бо в ній немає навіть надії на щасливий фінал. Так-так, головна героїня роману померла, а головний герой так і не наважився сказати їй три заповітних слова.
 

                                  

Ми були брехунами, Емілі Локгарт

Якщо вам здається, що література не знає сумніших лавсторі за оповідь про Ромео та Джульєтту, тоді ви, швидше за все, не читали роману Емілі Локгарт «Ми були брехунами».
Як і класична Шекспірівська трагедія, роман Локгарт розповідає про перше кохання, застарілі упередження й заборону, через яку страждатимуть усі, хоч і вигадали її лише для того, щоби «захистити» рідних від страждань.
Але на відміну від історії про перше кохання між дітьми двох ворожих веронських родин, історія кохання найстаршої онуки мільйонерів Синклерів із Гатом Пателем є значно заплутанішою та сумнішою. Чому? А ви спробуйте лишень уявити собі життя Джульєтти, якби вона не знайшла «рятівного кинджала».

                             

В пошуках Аляски, Джон Грін

І знову сумна історія, знову наркотики та алкоголь, знову цікаві літературні алюзії та страждання, від яких різні герої намагають втекти у різні способи.
Роман «У пошуках Аляски» популярного нині підліткового автора Джона Гріна розповідає про різне, але, головним чином, про кохання майже-дорослого майже-інтелектуала Майлза Голтера до емоційно неврівноваженої красуні Аляски Янг, яка своєю незвичністю та загадковістю дещо нагадує Марго Рот Шпіґельман.
Як і в «Паперових містах», кохання між Майлзом та Аляскою є явищем неоднозначним і не зовсім очевидним, про що читачів попереджає квітка ромашки на обкладинці видання. Щоправда, відповідь на запитання «Кохає чи не кохає?» читачі так і не дізнаються. Натомість – отримають чудовий привід поміркувати над сенсом цього слова.

Немає коментарів:

Дописати коментар