неділя, 19 грудня 2021 р.

 
Всі діти, які були чемними у цьому році у ніч на 19 грудня отримують подарунки. Приносить їх Святий Миколай. Це один із святих, якого знають усі діти. Його чекають, йому готують пісні, вірші, пишуть листи і безмежно люблять.

Історія святого Миколая

Миколай народився між 270 та 286 роками у місті Патара. Нині – це територія Туреччини. Миколай був єдиним сином у дуже релігійній родині. Коли він виріс, його висвятили у священики. Миколай рано втратив своїх батьків і отримав великий спадок, адже його родина була досить заможною. Проте Миколай не витрачав гроші для себе, він вирішив допомагати тим, хто того потребував цього - купував їжу нужденним, одяг та іграшки дітям.

Свої добрі справи Миколай робив таємно. Проте ніщо не залишається у секреті до віку. Його вистежили і всі навколо дізналися, хто насправді є добродійником. Люди настільки були вражені, що вирішили обрати його єпископом.

За свого життя Миколай зробив чимало добрих справ. Він визволяв полонених, годував нужденних, рятував тих, кого було засуджено до смертної кари.

Традиція таємно дарувати подарунки з’явилася після того, як Миколай допоміг трьом сестрам. Бідні дівчата були уже на виданні, проте ніхто не хотів їх брати за дружин, адже були вони дуже бідними. Миколай вирішив допомогти їм і поклав для кожної на камін по мішечку із грішми. Ці мішечки впали у шкарпетки, що сушилися на теплому там. Так і з’явилася традиція класти подарунки у шкарпетки, що вивішували на каміні. В Україні подарунки також кладуть у взуття чи під подушку. 

Історія говорить, що святкувати День святого Миколая почали у Середньовічній Німеччині. Батьки клали у шкарпетки дітям подарунки, проте робили це обов’язково вночі, щоб діти вірили у святого Угодника. Цілком ймовірно, що саме з Німеччини ця традиція перекочувала до Польщі. Оскільки Україна входила до складу Речі Посполитої, то згодом традиція дарувати подарунки на День святого Миколая з’явилася і в українських родинах.

Святкування Дня Святого Миколая

Відзначають день Миколая Чудотворця 19 грудня, у день його смерті. Не всі знають, проте це не єдина дата, коли в Україні згадують цього святого. Навесні, а саме 22 травня, теж відзначають день Миколая. Саме у цей день мощі Чудотворця перенесли з турецької Лікії до італійського Барі.

Оскільки Україна протягом своєї історії входила до складу різних країн, зокрема західних, тож тут є традиція святкувати День Миколая також за західним стилем. На Закарпаття поширена традиція, коли у змішаних сім’ях день святого відзначають 6 та 19 грудня. Коли мама – угорка, словачка, а тато українець, чи навпаки, то діти мають подвійне свято.

Коли б і хто б не святкував День святого Миколая, всі знаю, що просто так подарунки ніхто не отримає. Вже на початку грудня батьки та всі родичі починають цікавитися у малечі, чи були вони чемними весь рік, чи допомагали батькам. Навіть, якщо не були, то у цей період всі стають дуже хорошими і намагаються допомогти мамі і татові, адже ніхто не хоче отримати різку замість подарунка. Зазвичай дарують дітям солодощі, іграшки, елементи святкового декору, книги та одяг.

Замовляють подарунки діти, пишучи листи до Чудотворця. Листи віддають батькам, чи самому святому Миколаю. Зустріти Чудотворця можна у його резиденції. Чимало таких святкових зон відкривають напередодні 19 грудня. Та від дітей буває складно сховати правду і чим дорослішими вони стають, тим більше деталей помічають. Темне волосся під сивою чуприною, відклеєна борода – такі казуси трапляються зі "святими Миколаями", тож батькам доводиться доводити, що Миколай справжній. Або ж розповідати, що святий має відвідати всіх дітей світу, тому він має помічників, які його підміняють.

Пісні на святого Миколая

Діти ще до 19 грудня починають вчити вірші та пісні, щоб показати свої таланти Миколаю. Навідоміша - "Ой хто, хто Миколая любить". Один із найстаріших записів цієї пісні на українскому телебаченні – у виконанні Оксани Білозір. Його записали на Львівськму телебаченні. 




Немає коментарів:

Дописати коментар