пʼятниця, 8 квітня 2022 р.

08 квітня весь світ традиційно відзначає Міжнародний День ромів – свято ромської культури, історії та національної ідентичності.

Точкою відліку міжнародного ромського руху вважається подія, що відбулась 8 квітня 1971 року. В цей день у одному з передмість Лондона зібралися юристи, дипломати, письменники, науковці, лідери ромських громад з метою заснувати Міжнародну ромську організацію і розпочати спільні дії із захисту прав ромів. Делегатами першого  Всесвітнього  Ромського  конгресу були представники з 14 країн світу. На Конгресі були прийняті рішення про Національний Прапор – синьо-зелене полотнище з червоною чакрою (колесом) посередині (кольори прапора символізують небо і землю, а червоне колесо – кочове життя), Герб та Гімн ромського народу, написаний на основі народної пісні «Джелем, джелем».

Рішення делегатів ромського конгресу, прийняте 51 рік  тому, це не лише доленосна подія для ромів, які привселюдно заявили про утвердження себе як окремого етносу. Це рішення також стало нагодою для осмислення світовими державами, у тому числі й Україною, необхідності забезпечення інтеграції ромів до своїх суспільств як повноправних громадян. 

За даними Всеукраїнського перепису населення, чисельність ромської спільноти в Україні становить 47,6 тис. осіб (0,1 відсоток населення країни).  

Уряд України та міжнародні неурядові організації докладають значних зусиль до розвінчання стереотипів по відношенню до ромів та популярізації ромського мистецтва, музики та літератури. Зокрема протягом останніх років у нашій державі було опубліковано кілька десятків оригінальних книжок ромською мовою, авторства Матео Максимова (Франція), Броніслави Вайс (Польща), Катаріни Тайкон (Швеція) та українських ромських авторів – Міхи Козимиренко, Миколи Їльїна і Рані Романі (Раїса Набаранчук). Досить часто ромські мотиви також зустрічаються у класичних творах української літератури, зокрема у творчості видатних українських поетів та письменників: Степана Руданського, Михайла Старицького, Миколи Гоголя, Івана Франка, Сидора Воробкевича, Ольги Кобилянської, Олеся Гончара та інших.




Немає коментарів:

Дописати коментар