вівторок, 25 лютого 2025 р.


              Вся ти — трепет, вогонь, ідея,
              Вся ти — вірна, єдина струна,
              І хто знає співця Антея —
              Той тебе у ньому пізна!

              Ти себе Українкою звала, -
              І чи краще знайти ім’я
              Тій, що радістю в муках сіяла,
              Як отчизна  -  твоя і моя.     

                               Максим Рильський


Леся Українка

Кругом Лесі Українки
В Колодяжному селі –
Там посходилися діти –
І великі, і малі.

І розказує їм казку,
Як то лицарі колись
Після шостої поразки
Всьоме знову піднялись.

І розказує: в кайданах
Грізний велетень лежить,
Але час прийде – він встане,
Аж земля вся задрижить.

Каже дітям у городі
У вечірній тихий час:
-         Хай ця казка в серці сходить,
                        Хай на бій готовить вас                  
                               Леся Храплива




                            

понеділок, 24 лютого 2025 р.

 Дорогі читачки бібліотеки !

Щиро вітаємо вас з Днем української жінки – святом, яке вшановує силу, мудрість і красу наших жінок! Українські жінки завжди були символом незламності, натхнення та любові. Вони зберігали мову, культуру та передавали найкращі традиції наступним поколінням.

Нехай у ваших серцях завжди панує гармонія, у домівках – тепло і затишок, а мрії здійснюються! Дякуємо, що ви любите книгу та знання, адже саме вони роблять світ світлішим!

З найкращими побажаннями,
Ваша бібліотека 📚💙💛 

Коротка історія свята

День української жінки відзначається 25 лютого – у день народження Лесі Українки, однієї з найвеличніших поетес України. Це свято покликане вшанувати внесок українських жінок у культуру, науку, суспільне життя та боротьбу за незалежність.

Жінки в історії України завжди відігравали важливу роль: від княгині Ольги та Роксолани до сучасних науковиць, волонтерок та захисниць. Вони є берегинями традицій, творчинями майбутнього та символами сили нашого народу.

Нехай це свято надихає всіх нас цінувати та підтримувати українських жінок у їхніх досягненнях! 💐

неділя, 23 лютого 2025 р.

24 лютого 2025 року виповнюється три роки від повномасштабного вторгнення військ російської федерації в Україну

💔24 лютого 2022 року 04:40 мирне життя українців закінчилося і розділилося на «до» та «після»




 


четвер, 20 лютого 2025 р.


Небесна Сотня: Живий приклад нескореності

 

    У бібліотеці відбулася година пам’яті, присвячена Героям Небесної Сотні – людям, які віддали своє життя за свободу та незалежність України. Захід об’єднав учнів,   педагогів та всіх небайдужих громадян, які прийшли вшанувати пам’ять загиблих.

   Ведучі нагадали присутнім про події Майдану, які стали переломним моментом в історії нашої держави. Учасники переглянули документальні кадри тих днів, слухали уривки зі спогадів очевидців, читали поетичні твори, присвячені Героям. Особливо зворушливою була хвилина мовчання, під час якої всі запалили свічки пам’яті.

   Однією з ключових частин заходу стала інтерактивна дискусія "Що для мене означає свобода?"  Учасники ділилися своїми думками, залишаючи записи на символічному "Дереві свободи". Крім того, у форматі рольової гри молодь обговорювала, як би вони вчинили в різних історичних обставинах Майдану.

   Завершився захід словами вдячності та побажанням берегти пам’ять про Героїв Небесної Сотні. Адже їхня жертовність – це нагадування про цінність свободи та відповідальність кожного за майбутнє країни.


середа, 19 лютого 2025 р.


 Як гадаєте, чи є такий символ у світі, що вміщає у собі всю силу, волю і сміливість народу? Є, і це — Тризуб. З Днем Державного Герба України! В бібліотеці до цього дня проведено історичну годину “Тризуб. Історія державного символу” . Будьмо гідними нашої історії і тих завдань, які стоять перед нами сьогодні.



середа, 12 лютого 2025 р.


 Подаруй бібліотеці українську книгу!

14 лютого світ відзначає Міжнародний день дарування книг .
Закликаємо всіх долучитися до ініціативи та подарувати улюблену українську книгу нашій бібліотеці. Це може бути класика, сучасний роман, дитяча література чи науково-популярне видання – будь-яка книжка стане цінним внеском у розвиток культури читання.
Подарувавши книгу, ви допоможете іншим знайти нові історії, отримати знання та відчути магію слова. Адже книга – це не просто папір і текст, а вікно у світ можливостей.
Давайте разом створювати культурний простір, у якому кожен зможе знайти книгу для душі!

понеділок, 10 лютого 2025 р.


 10 золотих правил безпеки в Інтернеті для дітей

1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи.

2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.

3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.

4. Не посилати свої фотографії чи іншу інформацію без дозволу батьків.

5. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв'яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.

6. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.

7. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.

8. Не давати нікому крім батьків свої паролі, навіть найближчим друзям.

9. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.

10. Не шкодити і не заважати іншим користувачам.

                      

вівторок, 4 лютого 2025 р.


                                                                         (1820-1862рр.)

Сторінки життя і творчості

      Божена Нємцова — видатна чеська письменниця XIX ст., майстер «сільської» прози. Вона відобразила у своїх творах не лише побут, а й світогляд селян Чехії та Словаччини, її творчість пронизана духом патріотизму та народності. Казки Нємцової, низка її оповідань і передусім повість «Бабуся» увійшли в золотий фонд чеської літератури. 
    Нємцова народилася у Відні і була позашлюбною дитиною чеської покоївки Терезії Новотної та фірмана-німця Йоганна Панкла. Невдовзі після її народження батьки зареєстрували шлюб і переїхали в Ратиборжице (неподалік від м.Ческа Скаліце), де служили в герцогині Заганьської. Вихованням Божени переважно займалася її бабуся Магдалина Новотна, котра прищепила внучці не лише високі моральні ідеали, а й любов до народу, його побуту, мови, фольклору. Близькість до панського двору також вплинула на розвиток дівчинки, з одного боку, розвинувши її культурно, а з другого — дозволивши їй побачити всю повноту соціальних контрастів. Божена закінчила тільки початкову школу, але була досить добре освічена; гостюючи в родині панського управителя у Звалковицях, вона ознайомилася з німецькою літературою, передусім із творчістю  Й.К.Ф. Шиллера.

    У 17 років її видали заміж за урядового чиновника Йозефа Нємеца, по суті, чужого їй за своїми інтересами та характером. Проте саме завдяки йому Нємцова, перебуваючи у Празі (1842—1845рр.), зблизилася з передовою творчою інтелігенцією, передусім з поетом В. Б. Небеским, під впливом котрого почала писати.

    Після 1848р. Й. Немец як чеський патріот зазнав гонінь; творчість Нємцової владі теж не подобалася. Подружжя з чотирма дітьми було змушене переїхати спочатку в Німбурк, а потім у Ліберец, у 1850 р. Нємеца направили в Угорщину. Нємцова з дітьми переїхала у Прагу, де прожила 12 важких років: помер її старший син Гінек, вона сама важко хворіла, до цього після звільнення чоловіка додалися матеріальні нестатки. Восени 1861 р. Нємцова поїхала у Літомишль. аби видати там свої твори; захворівши, вона повернулась у Прагу і там невдовзі померла. 
   Справжнім її дебютом стали «Народні казки та легенди» 1845—1847рр. Неприховані симпатії до простого народу та неприйняття буржуазії спричинювали вкрай негативне ставлення до Божени буржуазної преси, з якою про творчість Нємцової полемізував на сторінках журналу «Ческа вчела» один із найзначніших тогочасних письменників             К. Гавлічек. 
     У роки глибокої особистої кризи, після смерті сина, Нємцова написала свій найкращий твір — повість «Бабуся», навіяну споминами про дитинство та її бабусю, про віднайдену радість творчості.

   Нємцова цікавилася українською культурою, зокрема народною прозою. У нарисі «Картини зі словацького життя « (1859) вона описала українські обряди — сватання та весілля. Елементи українського фольклору є у збірці «Словацькі казки та оповіді».

    Восени 1861 року залишила чоловіка й поїхала в Літомишль, але хвороба й фінансові труднощі змусили її повернутися назад. В січні 1862 року померла в своєму празькому домі «Коло трьох лип» на Прикопі, поховали її на Вишеградському кладовищі.

Казки Божени Нємцової

БеронаВалибук
Володар часу

Всяке чесне ремесло 

варте доброго слова

Дванадцять місяцівДобридень, кладко!
Золота гораКінкаш Мартінко
Лісова німфаМудра горянка
Мудрий золотарПокарана пиха
Принц БаяяПро Йозу і Янека
Про кота, півня і косуПро Ненажеру
Про трьох сестер 

неділя, 2 лютого 2025 р.

 
Весна з Зимою стрічаються, 

Один до одного вітаються. 

Сніжком, дощем землю вмивають, 

Травицею і квіткою прикрашають. 

Ще всі права Зимонька має, 

Тому Весна свій час чекає. 

Але не забувай, що теплота сердець, 

Допоможе пережити морозець, 

А щирість і добре слово, 

Кригу розтопить у душі будь-кого. 

Тож зі Стрітенням вітання!

Найкращі всім побажання! 


ⓒ Тетяна Прокоф’єва