В огляді — реготливі вірші, золота класика, казкові пригоди, дивовижні мандри та химерні істоти. Тобто все, що потрібно для розслабленого фантазування чи занурення з головою в дивовижні світи на літніх канікулах.
Лімерики
Сашко Дерманський. — Харків: Крокус, 2020. — 48 с.
6+
Лімерики — це написані за певними правилами гумористичні віршики родом, як вважають, з Ірландії. І навіть точніше — з ірландського міста Лімерик. За однією з версій, їх поширювали ірландські солдати й ветерани у XVII–XVIII століттях, тож первісно це був фольклор «із перцем». Згодом лімерики прославив далеко за межами рідної країни письменник Едвард Лір (українською мовою їх можна прочитати в блискучому перекладі Олександра Мокровольського). Писали лімерики і Льюїс Керрол, Венді Коуп та інші відомі автори.
Лімерики у виконанні чудового дуету — письменника Сашка Дерманського та ілюстратора Олега Петренка-Заневського — це першокласна «локалізація» жанру. 29 лімериків про котів, усіляких диваків, морських істот, античних героїв та навіть інопланетян написано дуже дотепно, з милими реверансами Лірові, але при цьому оригінально і неповторно, з упізнаваним гумором автора. А проілюстровано їх так талановито, що книжки не хочеться випускати з рук.
Коротке резюме: видання для реготання.
Велика книга драконів
Федеріка Маґрін, іл. Анна Ланґ. — Київ: Nebo BookLab Publishing, 2020. — 64 с.
6+
Енциклопедії піратів, скарбів, чарівників, привидів чи драконів традиційно користуються популярністю серед дітей і дорослих. На полицях українських книгарень їх іще не так багато, як скажімо, у США. Але «Велика книга драконів» вирізняється серед багатьох дитячих видань не тільки з цієї причини.
Ілюстраторка Анна Ланґ створила стильні, лаконічні й сучасні ілюстрації з чарівною гамою барв та вишуканими формами. Авторка ж Федеріка Маґрін написала дотепні, лаконічні тексти про різні види драконів, їхні звички та уподобання. Ці описи весело й легко читати не тільки на канікулах.
Коротке резюме: естетичне видання для всіх, хто любить драконів.
Буковинчики
Чернівці: Букрек, 2020. — 208 с.
6–18+
Промоція цієї книжки в мережі дещо пафосна та наголошує на традиційних цінностях: «Це збірка справжніх скарбів митців слова. Книгу «Буковинчики» створено для дітей і дорослих, які люблять та шанують українську мову, Бога, батьків, рідних, свою землю».
Частину потенційних покупців (як-от мене) такий анонс може дещо насторожити. Невже чергова «шароварна» читанка? Але якщо зазирнути всередину книжки, виявляється, що це не тільки стильне сучасне видання, а й справді доволі широка панорама авторів, в якій увагу приділено не тільки класикам, але й сучасникам, що в дитячій літературі напрочуд важливо.
Антологія для читання з дітьми (не плутати із самостійним дитячим читанням) об’єднує твори понад 60 письменників Буковини останніх 150 років — від Юрія Федьковича та Ірини Вільде до Зірки Мензатюк й Оксани Драчковської. Проект, зорієнтований на промоцію читання та популяризацію вітчизняних письменників, свого часу виграв конкурс від Благодійного фонду «Кращим бути». Він спроможний не лише відкривати українцям талановитих «своїх» письменників у часи засилля перекладної літератури, але й зацікавлювати локальною історією, географією, туризмом, тобто виховувати лояльність і повагу до свого власного.
Коротке резюме: стратегічно важливе видання для допомоги у формуванні ідентичності.
Білка Квасоля та Опівнічний Пожирака
Галина Ткачук. — Харків: Ранок, 2019. — 72 с.
6–10+
Дівчинка Квасоля живе в стародавньому Києві, дуже схожому на Київ теперішній. Замість жовтих маршруток там їздять жовті вози, а урочище Гончарі-Кожум’яки ще не забудували бозна чим. Утім не сподівайтеся на історичну повість. Почнімо з того, що Квасоля — Білкулака, тобто вона вміє перекидатися на Білку. Її тато — відьмак, а найкращий друг — чарівний патичок Патикослав.
Само собою, у місті є й антигерой. Звуть його саме так, як підказує назва книжки. І місія Квасолі — зібрати чарівні складники, які допоможуть вивести загадкового Пожираку на чисту воду. А далі починаються карколомні пригоди із зупинками в Боярці, Василькові й Фастові, зустрічами з доктором Фавстом, малиновими оббирунами (закладаюся, у вашому погребі вони побували теж) та не менш колоритними персонажами.
Книжки Галини Ткачук можна умовно поділити на дві групи. Одні з них — зворушливі і щемливі, як от «Моя найтихіша книжка», «Зелена білка» чи «Гойдалка під кленом». Інші — це книжки-свято з карнавальною стихією та фірмовим гумором. Саме такою є історія про Квасолю. Стильні ілюстрації Наталі Кащак підкидають хмизу в огонь.
Коротке резюме: книжка для реготання всією родиною.
Дженні
8+
Пол Ґелліко, якого називають американським Андерсеном, написав незабутню «Томасіну». Але крім зворушливої історії-притчі про цю харизматичну кішку, яка вважає себе богинею, Ґелліко створив й інші чудові історії про чотирилапих. Серед них — «Віслюкове диво» і, звісно ж, «Дженні».
Головний герой «Дженні», восьмирічний Пітер почувається дуже самотньо, адже його тато весь час на службі, а мама веде світське життя. Хлопчику навіть не дозволяють завести кішку. Та одного дня через нещасний випадок Пітер сам обертається на кошеня. Безпритульна кішка Дженні допомагає йому не загинути на вулицях. Разом на них чекає неймовірний шлях, сповнений пригод, небезпек та глибоких емоцій.
Коротке резюме: сучасна класика, що спонукає до філософування та допомагає розвивати емпатію.
Шепіт на вітрі
Алан Маршалл /Пер. Ольги Гавури. — Київ: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2020. — 224 с.
8+
Хлопчик Пітер живе зі старим брехуном Міком-Баляндрасом в хижі з деревної кори, їздить верхи на найшвидшому коні і мріє знайти Прекрасну Принцесу. Одного дня Південний Вітер підказує йому, як це зробити, і Пітер вирушає в мандри. Дорогою, як заведено в казках, він зустрічає чарівних помічників, які стають його друзями. Але здобути Прекрасну Принцесу буде непросто, доведеться не просто виконати три невиконувані завдання, але й здобути дещо більше.
«Я надумав написати казку на австралійському матеріалі, в якій намішав би чаклунок, ельфів і драконів», — писав згодом класик австралійської літератури Маршалл. «Шепіт на вітрі», вперше опублікований 1969 року, об’єднав класичні казкові мотиви, фольклорних персонажів і численні алюзії на такі книжки, як «Чарівний пудинг» і «Мандри пілігрима». Маршалл створив потужну алегорію про людські цінності, такі як доброта, дружба, сміливість і любов до людей.
Коротке резюме: знаменита класика, з якою варто познайомити дітей, не забуваючи пояснити, що ролі жінок у суспільстві змінилися.
Книга міфічних чудовиськ
Харків: Жорж, 2018. — 64 с.
8–18+
Ще одна захоплива книжка про драконів та інших фантастичних істот, але цього разу — не тільки для читання, але й для розмальовування. Як можна переконатися із численних відгуків в мережі, зачаровує вона не тільки дітей і підлітків, але й дорослих.
Видання розповідає про легендарних і казкових істот: тут і дракони, і кракен, і пегас, і балакуче дерево, і фенікс, і знаменита Нессі, і, звісно ж, гіпогриф та багато інших. Усіх істот поділено за чотирма стихіями: Вогонь, Вода, Земля, Повітря.
Про кожну істоту наведено цікаву лаконічну довідку. Поруч — велика чорно-біла деталізована ілюстрація, яку поціновувачам фантастичних істот належить розмалювати. Велика перевага видання — якісний папір та вишукана обкладинка, завдяки чому «Книга міфічних чудовиськ» може стати чудовим подарунком. Книжка-розмальовка вже два роки є хітом продажів.
Коротке резюме: видання-антистрес для занурення в казкові світи.
Хлопчик, який переплив океан у кріслі
Лара Вільямсон / Пер.Олени Оксенич. — Київ: Рідна мова, 2018. — 248 с.
9–12+
Тато Бекета й Біллі добряче їх ошелешив: він повантажив свої та їхні речі в авто й перевіз до нового житла на іншому боці міста. Брати більше не повернуться в знайомий дім. Але гірше те, що вони більше не побачать татової подруги, до якої вже звикли й устигли її полюбити. Такий поворот роз’ятрює стару Бекетову рану: колись мама так само зникла з його життя. Просто поїхала до лікарні народжувати Біллі — і вже не повернулася. На відміну від мами, татова подруга, мабуть, не померла, а отже, ситуації можна зарадити. Тож Бекет і Біллі відкривають секретне шпигунське агентство, щоб залагодити справи, які за своєю звичкою зіпсували дорослі.
Ірландська письменниця Лара Вільямсон, відома також за чудовою книжкою «Хлопчик на ім’я Гоуп», створює напрочуд глибоку, дотепну і трішки сумну книжку з чудовим оптимістичним фіналом про переживання та емоції звичайних сучасних дітей у доволі звичних родинних обставинах. Сімейні проблеми, дивні сусіди, дорослі, які нічого не пояснюють, вредна й дивакувата бабуся та інші впізнавані «буденні речі» розкриваються з погляду 11-річного оповідача — прямодушно, відверто, щемливо, розбишакувато, іронічно, стилістично вишукано й дуже дотепно.
Коротке резюме: якісна повість про важливе і справжнє в найкращих традиціях Ульфа Старка, Девіда Алмонда й Патріка Несса.
Сокира
Ґарі Полсен. — Харків: Віват, 2020. — 208 с.
12+
13-річний Браян летить на нафтові родовища на півночі Канади, щоб провести літо з татом. Його батьки саме розлучилися, а підліток ще й довідався таємницю своєї матері й не знає, що йому з цим удіяти. Просто в польоті пілот невеличкого двомоторного літака помирає від серцевого нападу, і Браян залишається сам посеред безкрайнього лісу. З ним — тільки топірець, який мама подарувала йому незадовго до подорожі.
Хлопцеві доведеться навчитися розводити вогонь, полювати на здобич і відлякувати хижаків, одне слово — виживати. Він проведе в дикій природі 54 дні, не тільки борючись за своє життя, але й осмислюючи його. «Сокира» — майже зразковий роман ініціації та дорослішання, за який автор отримав відзнаку Ньюбері 1986 року. Книжка знаного американського письменника розпочинає цілу пенталогію про пригоди Браяна.
Коротке резюме: захоплива підліткова історія про шлях до себе серед декорацій у стилі Джека Лондона.
Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки
Тетяна Стрижевська / Ілюстрації AVE. — Київ: Портал, 2020. — 100 с.
9–18+
Пізнавальна книжка для середнього та старшого шкільного віку лаконічно і захопливо переповідає найцікавіші київські легенди та міський фольклор, обов’язково подаючи їх із грунтовним і цікавим історичним коментарем. Наприклад, читач не тільки читає лякачку про примари коней на вулиці Городецького, але й дізнається, хто такий Петро Крутіков, як він створив «Гіппо-палас», і як легендарний цирк знищили радянські війська, підірвавши його 1941 року.
Першу частину книжки присвячено знаменитим київським особнякам та їхнім таємницям, другу — моторошним місцям Києва з «містичною» репутацією, а наступні — загадкам минулого та київським «чудесам».
«Химерний Київ» — одна з перших ластівок у підлітковій серії нового видавництва «Портал», яке має амбіційні плани ревізувати для дітей українську історію. У випадку з «Химерним Києвом» це зреалізувалося в динамічну, з належним естетичним оформленням книжку. Її творцям вдалося знайти розумний баланс між вигаданим та історичним, інтригуванням таємницями та розвінчуванням містики.
У результаті маємо видання, яке залюбки читатимуть і діти, і дорослі. Його також можна використовувати як своєрідний путівник, щоб краще вивчити Київ. А ще це чудовий сувенір для всіх гостей міста.
Коротке резюме: якісний український нон-фікшн для уявних і реальних мандрів Києвом.
hytomo.com/dyvovyzhni-svity-j-rehotlyvi-virshi-novynky-dlia-litnikh-kanikul/?fbclid=IwAR2R8pOLceujtYkv6oVyMOYGCbIl0kyv_tgG4HsnRLsbXe9-LdSXWxwr
hytomo.com/dyvovyzhni-svity-j-rehotlyvi-virshi-novynky-dlia-litnikh-kanikul/?fbclid=IwAR2R8pOLceujtYkv6oVyMOYGCbIl0kyv_tgG4HsnRLsbXe9-LdSXWxwr
Немає коментарів:
Дописати коментар