неділя, 21 березня 2021 р.

Всесвітній день поезії

          



     Березень багатий на визначні події для книголюбів і всіх, хто щодня опановує мистецтво слова.

  Нещодавно, 3 березня відсвяткували День письменника, а сьогодні ми вшанували її величність Поезію. Сьогодні, 21 березня,  все людство  святкує Всесвітній день поезії.   

 Складно уявити більш доречним  для цього  іншу пору року. Ну бо коли, як не навесні, в день весняного рівнодення, символічного оновлення природи і творчого злету людського духу, відзначати День поезії – свято словесної чуттєвості й довершеного вміння кількома словами висловити невисловлюване. Поетичне слово містить у собі якусь незриму, непомітну і водночас велику силу.  

   Ось вірш найвідомішої української поетесі сучасності  Ліни Костенко :

Страшні слова, коли вони мовчать,

коли вони зненацька причаїлись,

коли не знаєш, з чого їх почать,

бо всі слова були уже чиїмись.

Хтось ними плакав, мучивсь, болів,

із них почав і ними ж і завершив.

Людей мільярди і мільярди слів,

а ти їх маєш вимовити вперше!

Все повторялось: і краса, й потворність.

Усе було: асфальти й спориші.

Поезія — це завжди неповторність,

якийсь безсмертний дотик до душі

  Поезія – це музика душі. Вона входить в наше життя з дитинства і залишається з нами до кінця. Кожний знаходить в ній щось своє, близьке і зрозуміле. Завдання поезії — розтривожити душу, примусити людину відгукнутися. Це нематеріальний, але цілком відчутний дотик. Поезія може віднайти сховані у кожному з нас глибини.

    Організатором свята, яке пройшло сьогодні в бібліотеці, було   Світловодське літературне об’єднання «Літо», яку очолює прекрасна жінка, поет і прозаїк Лідія Анріївна Лаврик. Вона привітала присутніх  з цією подією.

 Лунали вірші написані як членами літературного об'єднання, так і поетів, які тільки почали писати вірші.  Нагадаємо, що захід проходив на платформі Zoom.

     







 

субота, 20 березня 2021 р.

Всесвітній день Землі


Наша планета Земля - наш рідний дім, в якому створені для нас особливі сприятливі умови, що сприяють нашому існуванню і життєдіяльності, що відкривають для нас досталь можливостей й достатній простір для їх реалізації. Далеко не кожна планета наділена таким унікальним потенціалом і розташована в таких унікальних умовах, які дозволили б такий бурхливий розквіт життя і її форм на такому, здавалося б обмеженому просторі у всесвіті. А адже вона така одна у всьому всесвіті.

Теоретики звичайно ж допускають, що десь у надрах інших систем і галактик може бути ще щось подібне, будують найпотужніші телескопи, запускають в космос всілякі дослідні апарати, намагаючись знайти хоча б віддалену подібність такого унікального поєднання в просторі, яке представляє наша матінка Земля. На те вони і теоретики, а на практиці наш будинок сам вже давно має потребу в тому, щоб ми звернули на нього нашу пильну увагу, так як нам схоже за дуже короткий час вдалося неабияк призабути про це. Ми стали нещадно використовувати її ресурси, витрачати і споживати, розоряти і нехтувати, порушуючи порядок у своєму власному домі, виснажуючи його і не даючи йому часу для поповнення своїх власних сил.
Так буде не завжди. Наші суїцидальні настрої коли-небудь припиняться. Суспільний настрій потрібно і можна міняти. Це доводять багато подій, які виникають іноді зовсім спонтанно, але мають позитивний настрій і добру волю. Одна з подібних подій, за даними проекту DilovaMova.com, сталася на початку 70-х років минулого сторіччя. Це була акція, котра пройшла 22-го квітня 1970-го року і була організована відомим американським активістом і політиком, сенатором Конгресу Сполучених Штатів Америки Гейлордом Нельсоном і групою студентів Гарвардського університету під керівництвом Денніса Хайеса. Метою цієї акції було привернення уваги широкої громадськості до крихкості екосистеми нашої планети. Акція мала несподіваний успіх на хвилі численних студентських рухів тих років, переросла в щорічну популярну подію і поширилася по всій Землі. У багатьох країнах вона стала відзначатися в день весняного рівнодення, який в залежності від календаря випадає на 20-е або 21-е березня.
У 1988-му році Всесвітній день Землі дійшов і до Країни Рад. Це популярне міжнародне свято стало гарною відправною точкою, на хвилі якої у багатьох країнах стали прийматися відповідні закони і державні акти, котрі безпосередньо стосуються вирішенню екологічних проблем та охорони навколишнього середовища. Надалі до Дня Землі була приурочена ще одна щорічна подія - голос Дзвонів Миру, який вперше був встановлений в Нью-Йорку, в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у 1954-му році. «Хай живе загальний мир у всьому світі», засвідчує напис на ціх дзвонах, відлитих із зібраних монет, які пожертвувані дітьми з усіх континентів нашої планети і нагородних знаків - почесних орденів і медалей багатьох країн світу. Дзвін став своєрідним символом нашої глобальної солідарності і став встановлюватися в багатьох великих містах і країнах по всій Землі.
Ми всі відповідальні за мир і гармонію, без якої життя на нашій планеті знаходиться під великим питанням. Добра воля і добрий дух в силах зупинити всякий наш помилковий напрямок і не будемо забувати про це. Будемо використовувати цю можливість, щоб зберегти перспективу життя! З Днем Землі!
В 2021 році Всесвітній день Землі припадає на 20 березня.
https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=47&year=2021

Всесвітній день казки

  


20 березня проводиться Всесвітній день казки. Journée Mondiale du Conte виник за ініціативи Швеції в 1991 році. Ці березневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
  Казкар – це людина, яка знає багато казок і вміє їх розказувати так, що заслухаєшся і забудеш про все. На дитячому сайті «Казкар»   зібрані найкращі казки з усього світу – англійські, німецькі, французькі, індійські і наші рідні українські народні казки. Не забули тут про казки великих казкарів, таких як Шарль Перро, брати Гримм, Олександр Пушкін та Леся Українка.    
Завітайте до сайту та пориньте в чарівний світ казки і дитинсва http://kazkar.info/



  

пʼятниця, 19 березня 2021 р.

Сьогодні відзначає свій День народження легендарна особистість, українська письменниця й поетеса, жінка, яка написала: «Я вибрала долю собі сама, і що зі мною не станеться, – у мене жодних претензій нема до Долі – моєї обраниці» й на все життя лишилася вірною цим словам – Ліна Костенко.

Від читачів бібліотеки - філії №8 вітаємо Вас, пані Ліно! Ваші вірші надихають, спонукають, мотивують, допомагають, підтримують й навіть лікують. А окремі рядки стають справжніми крилатими фразами, які закарбовуються в наших серцях назавжди.
В цей день ми від щирого серця говоримо Вам «Дякуємо».
З Днем Народження!


пʼятниця, 12 березня 2021 р.

День українського добровольця

В Україні 14 березня відзначається День українського добровольця. Бібліотека - філія №8 Світловодської ЦМБС   долучилася до вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
 
З нагоди цієї дати   оформлено книжкову виставку  “Патріотизм не має віку” , де зібрано матеріали про події Революції Гідності, активних учасників добровольчих формувань Самооборони Майдану, що  пізніше стали активними учасниками добровольчих батальйонів, які й нині воюють на Сході України та  проведено інформаційний перегляд «14 березня – День українського добровольця». 

Шановні добровольці, ми схиляємо голови перед вашим подвигом і самопожертвою. Висловлюємо щиру вдячність вашим сім’ям, які проявляють не меншу мужність, чекаючи вас додому, слугують вам міцним тилом і оберігають ваше життя щирими молитвами.

Ми сердечно вітаємо Вас та бажаємо миру, витримки, здоров’я вам та вашим сім’ям! Нехай жодне серце не зупиниться на полі бою, нехай Богородиця захистить Вас від ворожої кулі, а Господь допоможе перемогти у війні.


 

неділя, 7 березня 2021 р.

День народження Тараса Шевченка

Євген Маланюк

ШЕВЧЕНКО

Не поет — бо це ж до болю мало, 
Не трибун — бо це лиш рупор мас, 
І вже менш за все — «Кобзар Тарас» 
Він, ким зайнялось і запалало. 
Скорше — бунт буйних майбутніх рас, 
Полум'я, на котрім тьма розтала, 
Вибух крові, що зарокотала 
Карою за довгу ніч образ. 

Лютий зір прозрілого раба, 
Гонта, що синів свяченим ріже, 
У досвітніх загравах — степа 
З дужим хрустом випростали крижі. 

А ось поруч — усміх, ласка, мати 
І садок вишневий коло хати.

Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко – 137 кілометрів. 1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка.
Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку "Кобзар", розміром трохи більше половини квадратного міліметра. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.
Надзвичайно талановитий український поет і художник, прозаїк і етнограф, вільно працювавший як українською, так і російською мовами, Тарас Григорович Шевченко, народився 9-го березня (за старим стилем 25-го лютого) 1814-го року в сім’ї кріпосного селянина, який мешкав у селі Моринці, Київської губернії, що нині є Черкаською областю. Не важко здогадатися, що за народженням він був таким же рабом, як і його батьки, які незабаром покинули його, залишивши цей світ на суд Божий.
Чи міг тоді хто передбачити, що ім’ям цього хлопчиська колись стануть називати деякі кораблі, друкувати його зображення на державних грошових купюрах, поштових марках, ставити йому розкішні пам’ятники і численні меморіальні таблички, випускати на його честь ювілейні монети і засновувати всілякі премії? Але так вже влаштований цей грішний світ ...
Про його біографію написано немало і ми не будемо повторюватися про це. Зауважимо лише, що за своє коротке життя, а прожив він чимало, 47 років і один день, Шевченко сповна наситився стражданнями, серед яких були і результати власних помилок, але він не міг не жадати того, до чого прагнемо всі ми - життя і свобода, самореалізація і благополуччя, мир і повага, прості людські цінності. Його творчість це його душа, в ньому він був чесний і добрий, ярий і нескінченно багатий. 
З Днем народження Тараса Григоровича Шевченка!
https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=647&year=2021


Зі святом Весни! Чарівні жінки!

Я – жінка! Ви чуєте, люди, я – свічка,
Запалена Господом на віки.
Неправда, що я – ребро чоловіче.
Цю казку придумали чоловіки.
Я – жінка. Я – річка бурхлива й неспинна,
Що в повінь зриває верхи берегів.
Хто каже, що я підкорятись повинна?
Це ще одна вигадка чоловіків.
Я – жінка. Природою створена пісня,
Яку чоловік заспівать не зумів.
Я – мрія і спогад. Майбутнє й колишнє.
Я – щось незбагненне для чоловіків.
Я – жінка. Я вільна, як думка одвічна.
На думку не можна надіть кайдани.
Це ти мене в рабство продав, чоловіче!
І грішна я стала з твоєї вини.
Та я – лише жінка. Я прагну кохання
І все пробачаю тобі наперед.
З твоєї криниці я – крапля остання.
Для вуст твоїх згірклих я – липовий мед.
Я – жінка. Я враз перекинусь на зілля
І гоїти рани візьмуся тобі.
Я – непередбачена, незрозуміла,
Я плачу від щастя, сміюся в журбі.
Я – жінка. Я, дійсно, слабка половина.
Нехай переможцям – лаврові вінки!
Історію творять, звичайно, мужчини,
Але лише так, як захочуть жінки.
                                                         К.Сенченко

 

Збери квіти матусі

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=05cf53ac9d9c 
 





 

середа, 3 березня 2021 р.

Дорогі члени літературного об'єднання "Літо"!

Щиро вітаємо Вас із  святом - Міжнародним днем письменника! Бажаємо легкого пера, творчих злетів, прихильності муз, вдячних читачів та великого успіху!

Нехай творча праця приносить вам задоволення, робить життя наповненим та змістовним. Нехай ніколи не зміліє джерело вашого натхнення, а великі і світлі мрії ведуть вас лише вперед, до нових літературних вершин! 

Великих  творчих успіхів усім Вам!

                                                                                Колектив бібліотеки - філії №8  
 

-