понеділок, 5 грудня 2022 р.

 


У 2022 році минає 300 років від дня народження видатного українського філософа, поета, богослова, музиканта Григорія Сковороди. Праці його вивчають в університетах, а ім’я його відомо по всьому світу.

За версією ЮНЕСКО, разом із Сократом, Конфуцієм, Махатмою Ґанді та Спінозою Сковорода входить до п'яти видатних мудреців світу.
До ювілею організовано виставку–портрет «Григорій Сковорода на портреті і в житті». Знайомлячись з матеріалами виставки, можна передивись відеоролики про життєвий шлях, мудрість та літературну спадщину.
Учні 7-9 класів здійснили відео екскурсію «Подорож до села Сковородинівка на Харківщині», дізналися що 6 травня 2022 року російська ракета влучила в Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди С. На відновлення цього музею українці вже зібрали більше 350 тис. грн. ЮНЕСКО теж збирається допомогти в відновленні музею.
Для молодших школярів пройшли голосні читання з обговоренням байки «Бджола і шершень».
Цікаві факти:
• Народився Григорій Сковорода на Полтавщині у родинні спадкових козаків.
• Про точну дату народження світ дізнався лише через 200 років після народження філософа. Саме тоді дослідники віднайшли в одному із листів Сковороди згадку про святкування власного дня народження.
• Григорій Сковорода мав виняткові здібності до навчання. Вже у 16 років вступив до Києво-Могилянської академії – першого вищого навчального закладу в Україні. Вивчав латинську, грецьку, церковнослов’янську, польську, німецьку та інші мови. Грав на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі.
• Проте вищої освіти так і не отримав.
• Працюючи педагогом у Харківському колегіумі, мав власну систему оцінювання. Замість балів він писав справжні вироки: «вельми туп», «справжнє безглуздя», «досить гострий», «звєрок востроє» тощо.
• Його називають зачинатилем жанру байки.
• Писав твори переважно староукраїнською та латинською.
• Надавав перевагу особистій духовній свободі. Філософські трактати присвячував переважно етиці. А головним сенсом людського існування вважав самопізнання.
• Відстоював права людської особистості в кожній людині, що на ті часи означало сильну демократичну тенденцію. Відкрито засуджував московських гнобителів.
• Якось Катерина ІІ забажала побачити вже за життя відомого українського філософа особисто. Він прибув на її запрошення до палацу. Коли зайшла цариця до приймальної зали, всі присутні вклонилися, крім Сковороди. На питання Катерини, чому він не кланяється, відповів: “Не я бажав тебе бачити, а ти сама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся”.

Немає коментарів:

Дописати коментар