Сьогодні, й завтра, і допоки світу
Для нас, для всіх, що прийдуть після нас,
Вона — синонім сонця й весноцвіту
На тих полях, де братня кров лилась.
І завжди нам при слові «Перемога»
Спиняти щастя й смутку не таїть.
Цей світ, напевне знаєм, не від бога,
Дух Перемоги — в тім, що є цей світ!
Для нас, для всіх, що прийдуть після нас,
Вона — синонім сонця й весноцвіту
На тих полях, де братня кров лилась.
І завжди нам при слові «Перемога»
Спиняти щастя й смутку не таїть.
Цей світ, напевне знаєм, не від бога,
Дух Перемоги — в тім, що є цей світ!
М. Братан "Дух Перемоги"
У нескінченному плині історії тільки час відокремлює головне від другорядного, дріб'язкового, загальнолюдське від особистого. Для учасників і сучасників другої світової, складовою частиною якої була Велика Вітчизняна війна, головним стало все - страх смерті, благородний гнів, лихоліття тяжких випробувань і безмежна радість перемоги.
Карта визволення України
Карта визволення України
Для українського народу війна розпочалася значно раніше Великої Вітчизняної - ще з вересня 1939 року. Двічі прокотилася вона вогненним смерчем Україною. Спопеляючою блискавицею пронизала серця і душі, опалила кожну сім'ю та оселю, кожне життя, її гірка правда ніколи не полишить нас. Саме тому війна й досі не закінчилася для багатьох. Для фронтовиків вона у спогадах, ранах і нагородах, які дотепер знаходять своїх героїв. Для вдів, матерів і дітей, усіх тих, хто не дочекався рідних з далеких фронтів, вона у скорботі й надії дізнатися про місце їх загибелі, поховання.
Для всіх нас війна вічно у незгасній пам'яті. Адже пам'ять - частина духовного життя народу, його найсвятіша істина. Той, хто пам'ятає, завжди сильніший, бо озброєний досвідом минулого. Досвідом боротьби і подолання труднощів, самозречення і відданості, мужності і непокори. Книга Пам'яті України - реквієм безсмертному подвигу земляків.
Понад 40 місяців - з червня 1941-го по жовтень 1944-го - палахкотіла на українській землі Велика Вітчизняна війна. Лилася кров, плюндрувалися матеріальні й культурні цінності, духовні надбання народу. На бій ішли мобілізовані і добровольці, чоловіки і жінки, робітники і селяни, комуністи і безпартійні, атеїсти і віруючі, люди різних поколінь, національностей, професій. На захист рідної землі стали всі, навіть діти «ворогів народу», молодь, якій судилося дивом вижити в голодному 1933-му, в'язні сталінських таборів.
Події другої світової війни не перестають вражати силою народного духу, величчю подвигу мільйонів, що піднялися на захист Батьківщини, своїх осель і родин. Про це створено тисячі книг, кінофільмів, картин, симфоній, пісень. Однак тема героїзму в роки війни нескінченна, бо має вічне джерело, витоки якого - у народній пам'яті, що закарбувала імена тих, хто поліг в ім'я Перемоги. Ця пам'ять незгасна - вона у наших серцях.
Немає коментарів:
Дописати коментар