пʼятниця, 8 травня 2020 р.

У Північній Осетії в селі Дзуарікау є дивовижний пам'ятник. Меморіал зображує скорботну матір, яка проводжає поглядом птахів, що відлітають в небо. Пам'ятник був поставлений на честь 7-й братів Газданова, загиблих в роки Великої Вітчизняної війни.

Сім'я Газданова була дружною і дуже красивою. Всі 7 синів виросли, як на підбір, дуже обдарованими:старший Магомед - природжений лідер, очолював комсомольське рух села Дзуарікау; Дзарахмет - майстерний вершник, коли в селі побачили неймовірне диво - 1-ий трактор, він 1-им осідлав «залізного коня»;Хаджісмел мав славу справжнім артистом - співав, танцював і грав на скрипці;4-й син, Махарбек, став учителем осетинської мови і літератури;
веселун Созирко вивчився на кухаря, а спортивний і дисциплінований Шаміль став офіцером-артилеристом.
Наймолодшим в родині був Хасанбек, коли почалася війна, він тільки закінчив школу. Все 7 синів були справжньою гордістю батьків, все теж мріяли стати батьками, але одружився до війни тільки Дзарахмет.
Коли він йшов на війну, дружина Люба вже знала про те, що носить під серцем дитину.
Тільки ця дитина, - дочка Мила, - і залишився до кінця війни єдиним нащадком великої і дружної сім'ї. Завдяки їй і її рідні сьогодні ми знаємо історію сім'ї Газданова.

Всі брати, один за іншим, пішли на фронт. Навіть молодший Хасанбек не міг залишитися осторонь:«Бабуся Тассо не відпускала його на війну.Але він сказав матері: всі мої брати воюють, захищають батьківщину, я не можу відсиджуватися вдома.Він тільки здав шкільні іспити.Зібрав в стопку книги, пообіцяв рідним: повернуся, буду вчитися далі.
Йому було тільки 17 років. Щоб його призвали в армію, він приписав собі рік.Він пішов, не знаючи до пуття дорогу до міста, босоніж, у нього не було навіть взуття. » (Зі спогадів Міли Газданова)

Хасанбек загинув 1-им, у вересні 1941 року, під час оборони села Тимошівка Запорізької області.Батьки отримали 1-у сумну звістку: «Пропав безвісти».
Хаджісмел і Магомед загинули під Севастополем, Дзарахмат - в Новоросійську, Созріко - в Києві, Махарбек під Москвою.Серце матері не витримало 3-ої похоронки.
Батько залишився в спорожнілому будинку з невісткою і маленькою онукою.

У 1942-му році село було окуповано фашистами.У будинку Газданова, як найбільшому і добротному, влаштували комендатуру, виселивши маленьку сім'ю в землянку.Звичайно, знайшлися донощики, які розповіли, що з цього будинку пішли воювати під червоними прапорами цілих 7 бійців, один з яких - офіцер. Відступаючи, німці кинули в будинок бомбу, від нього залишилися одні руїни. Кілька років родина потім тулилася у рідні, пізніше колгосп ім побудував маленький будиночок.Однак на складності тоді намагалися уваги не звертати. Головне - це те, що загарбників прогнали.Чекали перемогу і останнього залишився в живих сина Шаміля.Артилерист, командир мінометної роти, воював відважно, був нагороджений 2-я орденами Червоної Зірки, орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня, орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня.Останню нагороду отримав в серпні 1944.
Він загинув 23 листопада 1944 року в Латвії, але звістка про це дійшла до далекого осетинського села тільки навесні 1945 року, коли переможців уже чекали додому.

Коли в село прийшла ще одна похоронка для Газданова, листоноша відмовився її нести.
А старші, одягнувшись в чорний одяг, пішли повідомити батькові про це. Асахмат Газданов сидів у дворі з маленькою онукою на руках.«Дідусь все зрозумів - вони несли 7-у похоронку.
Він як сидів, так більше і не піднявся, у нього стався інфаркт.На знак жалоби все село тоді убралося в чорний одяг.»(Зі спогадів Міли Газданова) 
                 
Минуло майже двадцять років після війни, але трагедія осетинської сім'ї продовжувала жити в душах людей, які знали Газданова.Ця історія вийшла за межі маленького осетинського села.
У 1963 році на шосе Владикавказ-Алагір в З0 км на захід від Владикавказа був встановлений пам'ятник «Семи братам Газданова і всім героям, загиблим в боях за Батьківщину у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.».Кам'яна Тассо і 7 її загиблих синів нагадують про те горе, які війни приносять простим людям.
У 1965 році пам'ятник побачив Расул Гамзатов. Він тільки но приїхав з  Хіросімі, біля меморіалу японської дівчинці Садако Сасакі.За спогадами поета, вірш, який було навіяно цими, такими різними історіями, він писав про всі жертви війни - згадував своїх близьких, які загинули на тих же фронтах, що і брати Газданова.
Рядки, які сьогодні відомі кожному, народилися у нього на аварском мовою.У 1968 році вірш «Журавлі» в перекладі Наума Гребньова було надруковано в журналі «Новий світ»:

«Мені здається часом, що джигіти,
З кривавих що не прийшли полів,
У могилах братських були зариті,
А перетворилися на білих журавлів. »

Випуск журналу попався на очі Марку Бернесу. Гарячково, в поспіху, він подзвонив Наумові Гребньова і сказав, що хоче зробити з цього пісню. Над переробкою тексту працювали всі 3-е: автор, співак і перекладач. Вирішили, що пісні треба надати загальнолюдське звучання, розширити адреса. З зміненим віршем звернулися до Яну Френкелю і попросили написати музику. Справа у композитора йшло довго, тільки через 2 місяці він показав Бернесу те, що у нього вийшло: «Я тут же зателефонував Бернесу. Він відразу ж приїхав, послухав пісню і ... розплакався. Він не був людиною сентиментальним, але нерідко траплялося, що він плакав, коли йому що-небудь подобалося. »

Для Марка Бернеса ця пісня виявилася останньою в житті. Співак був тяжко хворий, тому дуже поспішав, боявся не встигнути.8 липня 1969 роки син відвіз його в студію, де артист записав пісню з одного дубля. Ця запис виявилася останньою в його житті, через місяць великий співак помер від раку легенів.
Пісня «Журавлі» до сих пір викликає в серці щирий відгук.
Вона розповідає не про жахи війни і рвуться снаряди, а про людське горе і пам'яті, яка здатна пережити будь-які випробування.

Немає коментарів:

Дописати коментар