неділя, 15 жовтня 2023 р.

 Оскар Фінгал О’флаерті Уїлс Вайльд — ірландський поет, драматург, письменник, есеїст, масон. 


Народився в Дубліні у вельми відомій сім'ї. Отець, сер Уїльям Вайльд, був лікарем-офтальмологом зі світовим ім'ям, автором безлічі наукових праць. Мати — світська пані, що писала вірші про Ірландію.  Один з найвідоміших драматургів пізнього Вікторіанського періоду, яскрава знаменитість того часу. Найбільш відомий своїми численними п'єсами, крилатими словами і афоризмами, а також романом «Портрет Доріана Грея» (1891).

Вайльд вивчав класичну літературу в коледжі Святої Трійці в Дубліні, після чого отримав стипендію на навчання в Оксфордському університеті (Магдален коледж). Закінчив відмінно Оксфорд в 1878 р., і там же отримав престижну премію Ньюдігейт за віршований твір «Равенна» (Ravenna, 1878). 

Після одруження на Констанс Ллойд у 1884, світло побачили збірки розповідей для дітей, спочатку написаних для його синів. Новела «Злочин лорда Артура Севіла» була видана незадовго до першого і єдиного романа Уайльда «Портрет Доріана Гріючи» (1891). З 1890 почали користуватися успіхом його театральні постановки–комедії:  «Віяло леді Уїндермір» (1892),  «Жінка, не варта уваги» (1893), «Ідеальний чоловік» (1895) і «Як важливо бути серйозним» (1895).

Останній п'єсі Вайльда «Соломія», написаною французькою мовою, було відмовлено в ліцензії у Лондоні, проте пізніше у 1905 п'єса стала основою для однойменної опери Ріхарда Штраусса, і була опублікована в Англії в перекладі близького друга Вайльда лорда Альфреда Дугласа. Батько лорда Дугласа, маркіз Куїнсберрі, не схвалював близькі відносини свого сина з драматургом сумнівної репутації. Після того, як маркіз публічно образив Вайльда, розгорілася бурхлива сварка, яка стала приводом для тюремного ув’язнення Вайльда у 1895 за гомосексуалізм. Його засудили на два роки тюремного строку і виправних робіт. Покладаючись на фінансову підтримку близьких друзів у 1897 Вайльд переїхав до Франції і змінив ім'я на Себастьяна Мельмота. У той час він написав знамениту поему «Баллада Редінгськой в'язниці» (1898).
Оскар Вайльд помер у вигнанні у Франції 30 листопада 1900 року від гострого менінгіту, викликаного вушною інфекцією. Похований в Парижі.

 


Немає коментарів:

Дописати коментар