вівторок, 19 липня 2016 р.

Азбука орігамі - тільки ножиці й папір

 Винахідником абетки орігамі є японський майстер Акіра Йошизава. Сама абетка орігамі - це послідовність картинок, в якій відображені етапи складання фігурки. 
   Освоїти цю нехитру абетку ,   маленькі читачі змогли на  майданчику дитячої творчості, який розташувався  біля бібліотеки цієї неділі у прохолоді дерев. 
Історія орігамі - Азбука орігамі

     Тут вони дізналися, що кожна картинка супроводжується умовними позначеннями, саме ці позначення дозволяють зрозуміти, як саме потрібно скласти листок паперу на певному етапі. Найбільш значимі знаки в орігамі - це лінії згинів, які прийнято називати «долина» і «гора» («valley fold» і «mountain fold»). 
    Згин «долиною» позначається пунктирною лінією. Ця лінія показує, що частина аркуша паперу, розмежуванню нею, потрібно скласти на себе. А напрям складання найчастіше визначає стрілочка. Згин «долиною» показує, що згинати потрібно строго по пунктирною лінії, після виконання згину лінія повинна виявитися у внутрішній частині виробу. 
   Лінія згину «гора», навпаки, показує, що складання потрібно робити від себе. У разі такого згину лінія виявляється зовні - як би на «горі». Такий згин позначається пунктирною лінією з крапками. Згин здійснюється також строго по лінії. 
   Перегин - ця операція позначається переламаною стрілкою. По суті, перегин - це складка. Цей знак позначає, що вам слід спочатку зігнути аркуш строго по лінії, а потім розігнути його. Сенс операції полягає в нанесенні цієї складки. 
   Складка «блискавка» (ще цю складку називають «сходинка»). Позначення цієї складки - поєднання знаків згину «гіркою» і «долиною». Операція починається з того згину, який позначений першим в послідовності: якщо першим йде згин долиною, значить, він першим і виконується. 
   Вигин назовні (згин «шапочка»). Цей згин позначається довгими стрілками, які показують напрям згинання частини виробу. Суть цієї операції: кут виробу потрібно загнути назовні, надаючи йому форму шапочки. Попередньо необхідно зробити перегин. 
   Згин всередину. Цей згин позначається переривчастої стрілкою, яка вказує напрямок лінії згину. Суть операції: необхідно розсунути краю виробу і кут зігнути всередину (між краями). Також потрібно зробити попередній перегин. 

Історія орігамі - Азбука орігамі


   Поворот в одній площині. Цей значок виглядає як гурток з двох стрілок. Позначає він те, що виріб слід повернути за годинниковою стрілкою на 180 градусів. 


  Переворот на іншу сторону. Ця операція позначається короткої спіралевидної стрілкою. Суть: потрібно повернути виріб виворітного стороною назовні, при цьому додаткового обертання за годинниковою стрілкою не потрібно. 

  Заворот - знак цієї операції включає в себе пунктирні лінії і спіралевидну стрілку. Суть операції - виріб треба загорнути, дотримуючись згини в місцях пунктирних ліній. 

   Рівні кути, відрізки позначаються хрестиками або дугами з однією рискою на поверхні. Суть: кут в місці зображення одного хрестика повинен бути рівний куту, де стоїть зображення другу хрестика. 

   Рівні частини позначаються значком із подвійним штрихом на безперервній лінії. Частини вироби, на яких проставлено ці значки, повинні бути рівними між собою. 

   Збільшення зображення. Іноді схема супроводжується такою великою кількістю операцій, що малюнок сильно зменшується. Щоб забезпечити зручність роботи з такою схемою, використовують збільшення. Збільшення зображується великий стрілкою, яка розширюється на кінці. 
Історія орігамі - Азбука орігамі


   Розкриття. Позначається також великою стрілкою, але прямої. Цим знаком позначають ті ділянки, які потрібно розкрити. 

   Повтори. Знак повтору позначають як довгу пряму стрілку з одним штрихом у підстави. Штрих вказує на кількість повторів. Якщо на стрілці позначено три штриха, значить, операцію слід повторити три рази. 

   Надування. Цей знак представляє собою стрілку, яка як би прикріплена до хмаринці. Іноді надування зображується просто хмаркою. Суть операції: виріб слід наповнити повітрям (надути) і розправити. 

   Надріз. Значок позначається, природно, ножицями. Надріз роблять за вказана на рисунку лінії. Поєднання зазначених точок. Точки позначаються жирними кружечками, а між ними пролягає довга (частіше дугоподібна) стрілка. 


Немає коментарів:

Дописати коментар