четвер, 3 грудня 2020 р.

Український Буктьюб

                      Буктьюб — це спільнота книголюбів, які знімають відео про книжки та викладають його на YouTube.

Буктьюбери надихають людей на читання

Щоб знайти свою книгу,
потрібно прочитати сотні книг

Рух книгоблогерів-буктьюберів, що знімають відео про прочитані книги, все більше поширюється в Україні. На Заході на них звернули увагу навіть традиційні видавництва: маркетологи помітили, що рецензії книжкових блогеров позначаються на продажу книг. Так що таке буктьюб: усього лише новий формат рецензій на книги або ж самодостатнє явище у світі літературної критики?

Трохи історії.  Як майже всі нові інтернет-віяння, буктьюб спочатку з’явився в англомовному сегменті всесвітньої павутини. Починаючи з 2009 року відеоогляди на тільки що куплені книги, що називаються «Book Haul» — «Книжковий Улов», починають своє завоювання youtube-простору. Оскільки сьогодні YouTube перестав бути лише відеохостингом іперетворився в соціальну мережу, то в ній вільно розмістилися буктьюбери. По суті букблогери створили свою книжкову спільноту.

Число англомовних буктьюберів на сьогодні важко піддається підрахункуі наближається до декількох тисяч. У Європі та США слово «буктьюбер» зафіксовано у словнику «Urban Dictionary».

Закордонний буктьюб обговорює переважно сучасну літературу, а саме напрямок за назвою young adult, книги для підлітків і дорослих, які віддають перевагу такій літературі.

«Я буктьюбер (від англ. book — книга, tube — канал), той самий непрофесіонал, що знімає ролики про книги. Так, є люди, які знімають відео про книги: що вони купили й що прочитали. Звичайний читач перетворюється в інтернет-персону, що надихає інших людей на читання й з якої можна обговорити прочитане» (Ольга Міклашевська, буктьюбер).

 Незважаючи на свою молодість, буктьюб не тільки міцно затвердився на Уoutube, але й став відчутно впливати на літературне життя в цілому: видавництва знаходять контакти з популярними буктьюберами, дарують їм книги в обмін на огляди по них, влаштовують закриті зустрічі з письменниками й цілком відкриті із читачами й глядачами.

Зараз буктьюб крім власне «Книжкових покупок» — містить у собі «Unboxіng» — розпакування й огляд книг, подарованих видавництвом, усілякі рейтинги, топи, читацькі плани, а також формат TAG.

TAG — щось схоже на рубрику «Відповіді на ваші листи». Власне, це анкета з декількох питань, складена, як правило, відповідно до бажань передплатників буктьюбера. Буктьюбер робить відео зі своїми відповідями й передає анкету-TAG іншим буктьюберам.

Серед найбільш популярних теги «How І read|как я читаю», «Я книгоблогер» і «TAG| Гаррі Поттер». Теги з однієї сторони додають буктьюберу інтерактивности — будь-який передплатник може поставити запитання й одержати на нього розгорнута відеовідповідь, з іншого боку — свідчать про досить дружелюбну й згуртовану атмосферу, що панує в буктьюберській тусовці.

Найбільш популярні буктьюбери мають до декількох десятків тисяч підписників, а кількість переглядів самих популярних відео на їх каналах досягає 30-60 тис.

«Я одержую десятки листів на місяць, у яких люди дякують мене за те, що з моєю допомогою вони заново відкрили любов до читання, стали більше читати. Люди приходять до буктьюберів навіть не стільки для того, щоб одержати інформацію про конкретну книгу, скільки одержати заряд натхнення, відчути себе часточкою книжкового співтовариства». (Ольга Міклашевська, буктьюбер)

 Очевидно, що маючи велику аудиторію, буктьюбери можуть досить сильно впливати на думку літературного співтовариства в цілому.

У той же час деякі книгознавці досить критично ставляться до буктуберів. Так, 
Ю. Щербініна
 дає визначення буктьюбера як «відеооратора на літературні теми. Звертаючись до найширшої аудиторії, пересічні інтернет-користувачі на правах професіоналів від бібліоіндустрії розповідають про свої книжкові покупки, переповідають сюжети творів, відгукуються про прочитане, оглядають та коментують».

Але, якщо не заглиблюватися в деталі, буктьюб — це звичайний відеоогляд книги. Свого роду рецензія, виконана у відеоформаті. І, як і будь-який жанр, буктьюб має свої особливості.
У буктьюбі  все доволі демократично й справедливо, його основоположний принцип: робиш цікавий контент — чекай нових передплатників на свій канал, не робиш — не чекай.

Якщо автор рецензії це тільки автор, то справжній буктьюбер — це ще й телеведучий, актор, завдання якого — залучити й удержати аудиторію. Тому для буктьюбера харизма не менш важлива, ніж літературне чуття. Мабуть, все залежить від авторитета буктьюбера, його стилю ведення блога, культури мовлення та інших якостей і здібностей.

Буктьюб, як правило, припускає не стільки аналітичний, скільки емоційний відгук про книгу. Буктьюбер навряд чи буде часто використовувати довгі заумні терміни, зате сленгові слова будуть сипатися з нього як з рога достатку. Воно й зрозуміло — адже вік як самих буктьюберів, так і їхньої аудиторії, коливається в діапазоні від 15 до 30 років.
Буктьюб орієнтований на звичайного глядача — у чому, до речі, його основна відмінність від тих же літературних лекцій, які все-таки припускають деякий рівень початкової підготовки — буктьюбер говорить «просто про складне», і щоб зрозуміти його, зовсім не обов’язково бути студентом філфаку. 

Сама специфіка буктьюбу припускає обмін думками, дискусію, можливість різних трактувань. Найбільш популярні буктьюбери не тільки коментують огляди один одного й репостять посилання на канали колег, що сподобалися, але й записують спільні огляди, літературні дуелі, інтерв’ю.

З бібліотечної ж точки зору, якщо говорити про класифікацію ресурсу, то його можна віднести до рекомендаційного.

Об’єктами уваги буктьюберів можуть бути:

  • улюблені прочитані книги;
  • книжкові покупки місяця;
  • улюблені місця для читання;
  • використання закладок;
  • улюблені персонажі тощо.

Серед них книгоблогерів є професійні книгознавці — бібліотекарі, що ведуть блоги на тлі своєї бібліотеки. Ось роздуми про буктьюб та його можливості Тамари Хакімової — професійного бібліотекаря з 30-річним стажем, ведучої каналу YouTube Mara Book («Приют мысли»):

«Чим телебачення краще каналу на YouTube? Мені здається, що майбутнє за Інтернетом, — говорить Тамара Хакимова, — сьогодні в деяких блогерів по мільйону передплатників. Звичайно, якби мені запропонували вести передачу про книги на телебаченні, я б з радістю погодилася, не буду лукавити»
Я працюю в бібліотеці й знаю, що, на жаль, сьогодні читачі йдуть із бібліотек. У наш час стільки альтернативних джерел інформації. У мене немає ніяких упереджень проти електронної книги — книга є книга, на якому би носії вона не була. Я сама із задоволенням іноді читаю електронні книги, це мені дуже подобається.

Потрібно зрозуміти, що в кожного з нас існує своя книга. Напевно, у цьому світі існує кілька десятків книг, які людина повинна обов’язково прочитати. Але щоб знайти ці книги, які змінять її життя, вплинуть на світогляд (а таких книг дуже небагато), треба прочитати десятки, сотні й навіть тисячі».

Феномен популярності буктьюба легко пояснити. Щоб не говорили про сучасне покоління молодих людей, але їм далеко не байдужа симпатія до книг. Однак гарної критичної літератури, особливо пов’язаної із книгами сучасників, не так уже і багато.

Цілком логічно, що в молодих читачів XXІ століття з’являється потреба в одержанні критичних відгуків про книги у звичному й зручному для них форматі відеоогляду. А раз є попит — пропозиція буде тільки рости.

Отож, бібліотекарі, доєднуйтесь до новітнього віртуального співтовариства!!! Можливо, це наш останній шанс? ;))))

Джерело: Блог Сумської центральної міської бібліотеки ім.Т.Г.Шевченко

 

Буктюб-спільнота на Ютюбі росте з кожним днем, але поки що україномовна спільнота на буктюбі досить невелика, тож давайте зберемо повний список україномовний буктюб-каналів в цьому треді. Додавайте в коменти назви + посилання нових каналів, і я буду додавати їх до цього переліку. 

1. Nat B (5books): https://www.youtube.com/channel/UCAHO…
2. Rosava: https://www.youtube.com/user/ksanka45
3. Літогляди Сущука: https://www.youtube.com/channel/UCLv0…
4. TheBookOfEibon: https://www.youtube.com/channel/UCkjA…
5. Oksana Duma: https://www.youtube.com/channel/UCT7Z…
6. «I’m reading»: https://www.youtube.com/channel/UCpfU…
7. Maria Zgoba/MeryFunny: https://www.youtube.com/user/Levys137…
8. ВсіКниги:
https://www.youtube.com/channel/UCjzA…
9. Valieyka′s blog
https://www.youtube.com/channel/UCaXF…
10. Аліна Возна:
https://www.youtube.com/channel/UCDat…
11. AnnikaBlog:
https://www.youtube.com/channel/UCPi1…
12. Вірослава: https://www.youtube.com/channel/UC3VB…
13. Alexander Melnik (5books): https://www.youtube.com/user/melnikua…
14. Dysya studio: https://www.youtube.com/channel/UCQ-J…
15. Люда Дмитрук/Вишневий Цвіт: https://www.youtube.com/channel/UC74_…
16. Color Life by Anna:
https://www.youtube.com/channel/UCx2u…
17. Книжки українською/GingerrrStarrr: https://www.youtube.com/channel/UCV2i…
18. Book Park: https://www.youtube.com/channel/UCvDj…
19. Sxidnyj Live: https://www.youtube.com/channel/UC9nC…
20. Imagination: https://www.youtube.com/channel/UCheY…
21. Olia.K https://www.youtube.com/channel/UCKFY…
22. Юлія Лех: https://www.youtube.com/channel/UCa51…
23. Ольга Загоренко: https://www.youtube.com/channel/UC-Yu…
24. Яна Лозинська: https://www.youtube.com/channel/UC84s…
25. КіноЛіт: https://www.youtube.com/channel/UC5cj…
26. Ultimoirene: https://www.youtube.com/channel/UCpcc…
27. Анатомія книги: https://www.youtube.com/channel/UC2qA…
28. UkrBooks/Юлія Бедрик: https://www.youtube.com/channel/UC7Xg…
29. Nata&Books: https://www.youtube.com/channel/UCeUL…
30. Beauty and Gloom/Даша: https://www.youtube.com/channel/UC2lL…
31. МояКнига/Олег: https://www.youtube.com/channel/UC3el…
32. Gulbanu Bibicheva/Гульбану: https://www.youtube.com/channel/UCGzK…
33. Danylo Yanevsky: https://www.youtube.com/channel/UCg6m…
34. Книгогриз: https://www.youtube.com/channel/UC93C…
35. A Woman Who Reads: https://www.youtube.com/channel/UCqbj…
36. Annie ReadsBook: https://www.youtube.com/channel/UCFuY…
37. Danylo Sudyn: https://www.youtube.com/channel/UC3Kd…
38. Intelectless Book-blog playlist, Robert Mensus: https://www.youtube.com/playlist?list…
39. Класику знати треба playlist від bitlive: https://www.youtube.com/playlist?list…

Джерело: https://www.goodreads.com/topic/show/2327357-ukrainian-booktube (додаткові корисні посилання в коментах на цьому ж сайті)

Немає коментарів:

Дописати коментар