неділя, 5 січня 2025 р.

 

    

Зараз вже важко уявити собі ті часи, коли не було ні газет, ні радіо, ні телебачення, ні Інтернету. Люди не тільки не знали про те, що відбувається у світі, але й про події в своїй країні дізнавалися через місяці, а то й роки. Якщо треба було повідомити щось важливе, уряд розсилав по містах і селах гінців з царськими указами і розпорядженнями. Але вони доходили не до всіх громадян. У більшості випадків новини розносили мандрівники, які дізнавалися про те, що де сталося, від таких же, як і вони самі, мандрівних людей.  

На сьогоднішньому бібліотечному уроці  мова шла про   періодичні  видання. Періодичні видання - це газети та журнали.   Газети і журнали друкують через певний  період часу.  Є газети, які виходять щодня, вони так і називаються - ЩОДЕННІ. Деякі газети і журнали виходять один раз на тиждень. Їх прийнято називати - тижневик. Деякі газети виходять один раз на два тижні. І навіть бувають газети, які виходять один раз на місяць.   

У словнику є такі визначення слів:

Періодичні видання - газети, тижневики, журнали, наукові записки й частина літературно-художніх альманахів та збірників.  

Газети набули комерційну цінність після винаходу друкування, почали випускатися в Німеччині в 1609, в 1616 у Нідерландах. У 1622 з'явилася перша газета англійською мовою.

Газета - це щотижневе або щоденне видання, яке розповідає про самі останні події в світі, в країні або в місті.  

«Газета» - так, виявляється, називали срібні венеціанські монети, які чеканки у 1538 році. За цю ціну жителі Венеціанської республіки могли придбати листок новин. Минуло майже сто років і 1631 році в Парижі почало виходити щотижневе періодичне видання «Gazette».  

А журнали?    Журнал - це теж періодичне видання, що містить статті, матеріали або реферати на різні  суспільно-політичні, наукові та інші теми, літературно-художні твори, що мають постійну рубрику. Журнали повинні бути «зброшуровані», тобто друковані аркуші скріплені в корінці.   Журнал майже на півстоліття молодший за газету. Один із перших видань журналу побачив світ у Парижі 5 січня 1665 року.  Він називався «Журнал учених.   Перший журнал для юних читачів з’явився в 1785 році під назвою «Дитяче читання для сердця та розуму».)  

Журналів у нас в країні друкують дуже багато, для людей різного віку, на різні теми, для дорослих і дітей, для роботи, навчання чи відпочинку.  

Сьогодні ми  говорили про дитячі журналах. Бувають журнали розважальні, а бувають пізнавальні.  

Якщо в журналі комікси, кросворди, загадки це розважальний. Якщо там можна дізнаєтеся про тварин, про природу, про різні країни і народи   такий журнал - пізнавальний.

 Багато періодичних видань видаються давно, але серед них є й нові видання. Це «Мамине сонечко», «Маленький розумник», «Жасмін» та інші.

Цікаві видання для молодших школярів, які рекламує Укрпошта:

Сучасні газети та журнали виходять крім паперових видань ще  й в електронному вигляді.  


 «ПІЗНАЙКО ВІД 6» - ДИТЯЧИЙ ЖУРНАЛ» (Off-line)        

Журнал “Малюк Котя” допоможе тобі пізнавати навколишній світ та полегшить навчання у школі. З допомогою журналу можна навчитися читати та писати, засвоїти основи англійської мови та природознавства, математики і логіки. Маленьке біле кошеня на ім'я Котя допоможе тобі поринути у цікавий і захоплюючий світ знань. Котя стане вірним другом та провідником у навколишньому світі. В журналі ти зустрінеш рубрики: “Юний Ерудит”, “А чи знаєте ви?”, “Весела Англійська”, “Цікава математика”, “Для спостережливих”, “Домашня майстерня”, “Загадки від Коті” і ще багато інших Цікавинок. https://kotya.com.ua/about-me

Хто працює над періодикою?

  Журналіст - це літературний працівник, який пише статті, оповідання для газет і журналів, робить репортажі для телебачення.

І ще одне слово - РЕДАКТОР.   РЕДАКТОР – це той, хто редагує, готує до друку видання. Він перевіряє,  чи добре написана стаття, чи всі факти і події описані вірно, чи цікаво читачам буде її читати. У кожній газеті, в кожному журналі є не один редактор, а багато, кожен відповідає за свою тему. А всі редактори разом називаються РЕДКОЛЕГІЯ (редакційна колегія, колектив редакторів) або РЕДАКЦІЙНИЙ РАДА.

Читайте газети і журнали, щоб бути в курсі всіх важливих подій у своєму місті, у своїй країні і в усьому світі!

 

Немає коментарів:

Дописати коментар