пʼятниця, 14 грудня 2012 р.

Грудень рік кінчає, зиму починає.


                              Ой місяць грудень, на радість людям,
                               Сніжком присипле замерзле груддя.

   Зима розпочинається в грудні, і в народі цей місяць назвали «першозимник», грудень-студень (на всю зиму землю вистужує). В цьому місяці дні найкоротші, а ночі найдовші. Тому його ще іменували «ніч року».

   Цікаве тлумачення походження назви цього місяця знаходимо в корисній для вивчення народного календаря книзі В.Скуратівського «Місяцелік. Український народний календар» (Київ, 1993. — С.149-150).

   Автор твердить, що груднем раніше називали передостанній місяць року. В давньоруські часи початок зимового літочислення мав назву «студень». У білорусів і досі офіційно збереглося це слово — «студень». Відомі й інші найменування першого місяця зими, що існували паралельно зі згаданими: «груднъ» (означає «нерівний, покритий грудками шлях»). Така назва зустрічається в східноукраїнських дореволюційних календарях. Сучасний офіційний календар України користується словом «грудень». Цю назву місяця використовували поляки — «грудзєнь», білоруси — «грудзень», сербохорвати — «грудан», словени — «груден». Слово «грудень» зустрічається вже на початку XII ст., наприклад, в Іпатіївському літописі (1118 р.).

   У наш час грудень — останній місяць календарного року і перший місяць календарної зими. Астрономічна зима починається 22 грудня, у день зимового сонцестояння, коли сонце стоїть найнижче над горизонтом Після цього день збільшиться до кінця місяця на 7 хвилин.
Земля часто замерзає ще до випадання постійного снігового покриву, і тоді на ґрунтових дорогах з’являються великі мерзлі грудки землі. Звідси і походить назва місяця.

    З часу замерзання води і встановлення стійкого снігового покриву починається фенологічна зима.
    Грудень багатий на свята:Платона і Романа, Введення у Храм Пресвятої Богородиці. Третя Пречиста, Прокопа , Великомучениці Катерини, Юр`їв день,  Андрія Первозванного, Великомучениці Варвари, Миколая Чудотворця (Миколи зимового),  Ганни та інші.

Прикмети та прислів`я грудня

Сніг у грудні глибокий — урожай високий.

Сумний грудень у свято і в будень.

Заступай грудня дверима, то він тобі у вікно влізе.

Мороз невеликий, та стоять не велить.

Той в зимі голодує, хто літо гайнує.

Січень рік починає, а грудень кінчає.

Груднева днина куца: сюди тень, туди тень — та і минув день.

Важко влітку без корови, а в грудні без кожушка.

Яскраві зірки взимку — на мороз.

Миготять зірки в небі — на сніг.

Грім узимку — на сильні вітри й сніг.

Поверх криги виступає вода — незабаром буде дощ або потепління.

Хмари йдуть проти вітру — на сніг.

Дим без вітру стелиться по землі — випаде сніг або потепліє.

У грудні сонце на літо, а зима на мороз.

Цей місяць рік кінчає, справжній зимі двері відчиняє.

Грудень око снігом тішить, проте вуха морозом рве.

Кіт шкрябає підлогу — на вітер і завірюху, дере стіну — на негоду, лежить животом — на відлигу, а згорнеться клубочком і сховає мордочку в лапки — бути холоду.

 Про це, та ще багато цікавого,  малята клубу допитливих малят "Чомусик" дізнались з одноіменної народознавчої години. Діти переглянули мультфільм про " Перший сніг", відгадували загадки.
Немає коментарів:

Дописати коментар